Diagnostyka prenatalna – co musisz wiedzieć przed wykonaniem badań?

Zdecydowałaś się przeprowadzić pełną nieinwazyjną diagnostykę prenatalną, jednak nie wiesz, jak prawidłowo przygotować się do badań? Poniżej znajdziesz szereg praktycznych informacji. Pamiętaj jednak, żeby potraktować je wyłącznie jako wskazówki – ostateczne zalecenia otrzymasz od lekarza prowadzącego ciążę. 

Rodzaje nieinwazyjnych badań prenatalnych

Nieinwazyjne badania prenatalne to grupa badań diagnostycznych, służących ocenie prawidłowości rozwoju płodu w dowolnym okresie trwania ciąży. Najczęściej wykonuje się je po to, żeby potwierdzić stan zdrowia nienarodzonego dziecka lub ocenić jego szacowaną wielkość i wagę oraz – określić płeć. Wśród najważniejszych wymienia się USG I i II trymestru, test podwójny i test prenatalny nowej generacji, np. Harmony. 

Jak przygotować się do nieinwazyjnych badań prenatalnych?

Badania prenatalne nieinwazyjne, nie wymagają niemal żadnego przygotowania – należy zadbać, żeby zostały wykonane w zalecanym terminie (USG I i II trymestru kolejno między 11 a 14 i 18 a 22 tygodniem ciąży, test PAPP-A – przy okazji wykonania USG genetycznego, a test Harmony – od 10 tygodnia ciąży), a w gabinecie lekarskim pojawić się z kartą ciąży i dotychczasową historią medyczną.  Jeśli chcesz, żeby w trakcie badania USG towarzyszył Ci partner lub inna bliska osoba, poproś o zgodę lekarza wykonującego badanie. 

Jak przygotować się do USG prenatalnego?

Badanie USG I i II trymestru (tzw. USG genetyczne i USG połówkowe) najczęściej nie wymaga żadnego przygotowania. Najczęściej w dniu wykonania badania pacjentce zaleca się dietę lekkostrawną (dzięki temu w jelitach nie zgromadzi się zbyt duża ilość gazów). Przed badaniem należy opróżnić pęcherz. 

Jak przygotować się do badań prenatalnych biochemicznych (pobrania krwi)?

Również test PAPP-A nie wymaga szczególnego przygotowania, a pacjentka do pobrania krwi nie musi być na czczo. 

Jak przygotować się do testu genetycznego z krwi?

Podstawową diagnostykę prenatalną warto uzupełnić testem genetycznym, np. Harmony, będącym obecnie najlepiej przebadanym testem spośród dostępnych na rynku. Test prenatalny opiera się na analizie wolnego DNA płodu i wymaga pobrania próbki krwi matki. Badanie nie wymaga żadnego przygotowania – krew nie musi być pobierana na czczo. 

1 Comment

helenka 24 sierpnia 2022 at 11:52

wazne info dzieki

Leave a Comment