Porady, dzięki którym kwiaty będą dłużej stały w wazonie

Kiedy po raz pierwszy przynosisz kwiaty do domu z kwiaciarni, są one zazwyczaj w szczytowej formie i gotowe do wazonu. Ale zanim zbyt długo, większość zwiędła i brązowe płatki. Mimo że istnieje wiele sztuczek, dzięki którym kwiaty mogą dłużej przetrwać w wazonie, zazwyczaj nie wystarcza to, aby przetrwały dłużej niż kilka dni. W rzeczywistości, nawet we własnym domu, większość kwiatów nie trwa zbyt długo, chyba że podejmiesz specjalne środki ostrożności. Na szczęście, z odrobiną wiedzy na temat najlepszego sposobu pielęgnacji kwiatów, możesz sprawić, że będą one trwały tak długo, jak chcesz! Oto kilka wskazówek, jak sprawić, aby Twoje kwiaty dłużej wytrzymały w wazonie:

Porady, dzięki którym twoje kwiaty będą trwać dłużej

 • Trzymaj je z dala od bezpośredniego światła słonecznego lub ciepła: Jest to najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać podczas pielęgnacji kwiatów ciętych. Będziesz chciał trzymać je z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ szybko spowoduje to więdnięcie i odbarwienie płatków. Najlepszym sposobem na utrzymanie ich z dala od bezpośredniego światła słonecznego jest trzymanie ich w zacienionym miejscu, takim jak kuchnia lub salon, lub na stole w pobliżu okna z lekką zasłoną udrapowaną nad nim.
 • Upewnij się, że nie ma tam przeciągu: Przeciąg sprawi, że Twoje kwiaty szybko zwiędną. Upewnij się, że nie znajdują się one w pobliżu żadnych otwartych drzwi lub okien, przez które może przechodzić przeciąg.
 • Dodaj trochę sody oczyszczonej do wody, aby pomóc utrzymać wodę w czystości: Soda oczyszczona jest naturalnym środkiem czyszczącym i pomoże utrzymać wodę w wazonie czystą i wolną od bakterii, które mogą sprawić, że kwiaty szybciej się zepsują.
 • Często wymieniaj wodę w wazonie: Zapobiegnie to stwardnieniu wody i spowoduje, że łodygi będą gnić. Będziesz chciał zmienić wodę co 2 do 3 dni, jeśli trzymasz swoje kwiaty w wodzie.
 • Starannie wybierz odpowiedni wazon dla swoich kwiatów: Wazon, który wybierzesz, aby umieścić swój kwiat w może mieć duży wpływ na to, jak długo kwiaty trwają. Wazon, który jest otwarty u góry, pozwoli na lepszy przepływ powietrza do kwiatów, co pomoże zachować ich świeżość na dłużej.
 • Wybierz odpowiedni rodzaj kwiatów: Niektóre rodzaje kwiatów lepiej nadają się do bukietów i wazonów niż inne. Na przykład lilie i tulipany prawie zawsze wytrzymują mniej niż tydzień, podczas gdy róże znacznie dłużej.
 • Zawsze trzymaj łodygi kwiatów poniżej wody: Jeśli trzymasz kwiaty nad wodą, będą one szybciej gnić od bakterii w wodzie.

Często zmieniaj wodę w wazonie

Zapobiegnie to stwardnieniu wody i gniciu łodyg. Będziesz chciał zmieniać wodę co 2 do 3 dni, jeśli trzymasz swoje kwiaty w wodzie.

 • Użyj środka do konserwacji kwiatów: Jeśli kupujesz bukiet ze sklepu lub przynosisz do domu bukiet od przyjaciela, możesz użyć środka konserwującego do kwiatów, takiego jak Fernwood lub Floral Food, aby utrzymać świeżość bukietu do tygodnia.
 • Utrzymuj wazon w czystości: Utrzymywanie wazonu w czystości pomoże zapobiec rozwojowi bakterii w jego wnętrzu i spowoduje, że kwiaty szybciej się zepsują. Możesz wyczyścić wazon niewielką ilością wody z mydłem lub środkiem do czyszczenia kwiatów, takim jak ten.

Starannie wybierz odpowiedni wazon dla swoich kwiatów

Wazon, który wybierzesz, aby umieścić swój kwiat w może mieć duży wpływ na to, jak długo kwiaty trwają. Wazon, który jest otwarty na górze, pozwoli na większy przepływ powietrza do kwiatów, co pomoże utrzymać je dłużej świeże.

 • Wybierz wazon z otworami w dolnej części: Pozwoli to na lepszy drenaż, utrzymując wodę od stęchlizny i powodując gnicie łodyg.
 • Wybierz wazon z szerokimi ustami: Wazon z szerokim ustami ułatwi dodawanie i usuwanie z niego kwiatów, a także sprawi, że łatwiej będzie go wyczyścić.
 • Wybierz wazon z szeroką podstawą: Szeroka podstawa pomoże zapobiec przewróceniu się wazonu, jeśli znajdzie się on na nierównej powierzchni.
 • Wybierz wazon, który jest wykonany ze szkła lub plastiku: Nie chcesz wybierać wazonu, który jest wykonany z materiału takiego jak metal, ponieważ może on nadać metaliczny smak Twoim kwiatom.

Wybierz odpowiedni rodzaj kwiatów

Niektóre rodzaje kwiatów lepiej nadają się do bukietów i wazonów niż inne. Na przykład, lilie i tulipany prawie zawsze wytrzymują mniej niż tydzień, podczas gdy róże wytrzymają znacznie dłużej.

 • Lilie są jednymi z najmniej trwałych kwiatów, podczas gdy róże są jednymi z najbardziej trwałych kwiatów.
 • Chryzantemy, dalie i piwonie są również kwiatami długowiecznymi, trwającymi od 2 do 10 tygodni.
 • Goździki, stokrotki i inne kwiaty o krótkich łodygach są mniej trwałe.

Wniosek

Wszystkie wymienione powyżej wskazówki mogą pomóc Ci sprawić, że Twoje kwiaty będą trwać dłużej w wazonie, ale jest jedna rzecz, której nie możesz zmienić: cykl życia kwiatów. Bez względu na to, jak dobrze się nimi opiekujesz, twoje kwiaty w końcu zwiędną i umrą. Mając to na uwadze, wykorzystaj jak najlepiej ten krótki czas, w którym Twoje kwiaty żyją i ciesz się ich pięknem najlepiej jak potrafisz!

Nie ma nic lepszego niż uczucie, gdy przynosisz do domu świeżo ścięte kwiaty. Zapach, piękno i uczucie sprawiają, że jest to naprawdę wyjątkowe doświadczenie. Chociaż posiadanie świeżych kwiatów jest wspaniałe, to jednak często umierają one w ciągu kilku dni.

0 Comments

Leave a Comment