Znaki zodiaku – skąd się wzięły?

Znaki zodiaku to coś, co wszyscy widzą na niebie, ale niewielu ludzi wie, skąd one się wzięły. Pochodzą one od starożytnych Greków, którzy uznali je za ważne symbole opisujące cały rok. Podzielili oni cały rok na dwanaście miesięcy, każdy miesiąc odpowiada jednemu znakowi zodiaku.

Wstęp

Znaki zodiaku to coś, czym interesuje się wiele osób. Często można usłyszeć o tym, jaki znak zodiaku ma ktoś inny i jakie są cechy charakterystyczne dla tego znaku. Ale czy wiemy skąd się one wzięły?

Znaki zodiaku są spowodowane ruchami Słońca względem Ziemi. W ciągu roku Słońce przechodzi przez 12 różnych constellations (gwiazdozbiorów). Te gwiazdozbiory to: Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik i Ryby. Kiedyś ludzie uważali, że te gwiazdozbiory mają wpływ na ich życie i charakter. Stąd też właśnie wzięły się znaki zodiaku.

Nie wiemy jednak, kiedy i skąd dokładnie wzięły się te znaki. Pierwsze dowody na ich obecność pojawiły się ok. 2 500 lat p.n.e., ale jak przystało na plemiona, które żyły wówczas w tych terenach, były one bardzo surowe i niewiele miały wspólnego ze sposobem, w jaki rozumiemy je dzisiaj.

W tych czasach mieszkańcy Babilonii uznawali sześć gwiazdozbiorów i nazywali je od jakościowo podobnych rzeczy (np.: Byk – pól), a nie od rzeczywistego wyglądu. Znaków zodiaku używali do wróżb i jakościowego porównania ludzi.

Pierwszymi dowodami na istnienie znaków zodiaku są malowidła, które pochodzą z Mesopotamii (okolice Babilonu) i datowane są na okres 2 500 p.n.e.

Skąd się wzięły znaki zodiaku?

Znaki zodiaku są częścią kultury wielu różnych narodów i są one odzwierciedleniem sposobu, w jaki ludzie postrzegają świat. Słowo „znak” może oznaczać rysunek, symbol lub inny element, który można przypisać danej rzeczy. Zodiak to nic innego jak krąg ekwatorialny podzielony na dwanaście części według pozycji Słońca w ciągu roku. W momencie, gdy Słońce przechodzi przez dany punkt na niebie, jest to uznawane za początek nowego miesiąca księżycowego. Znaki zodiaku służyły również do określania dat ważnych wydarzeń takich jak urodzenia lub śluby.

Jakie są znaki zodiaku?

Zodiak to obszar nieba, który jest podzielony na 12 części według ruchu Słońca. W ciągu roku Słońce przesuwa się przez wszystkie znaki zodiaku i każdy z nich jest świadkiem innego cyklu pór roku. Dlatego też urodzeni w tym samym czasie mają podobne cechy osobowości.

W starożytności ludzie uważali, że znaki zodiaku są wpływem planetarnym na człowieka. Urodzeni pod danym znakiem mieli mieć cechy charakterystyczne dla planety, która go rządziła. Obecnie wiemy, że to nieprawda, ale wierzymy w to, że nasz znak ma wpływ na nasze życie.

Jakie są cechy charakterystyczne dla poszczególnych znaków zodiaku?

Poszczególne znaki zodiaku różnią się od siebie cechami charakterystycznymi. Wśród nich można wyróżnić:

– Baran (21 marca – 20 kwietnia) to znak o silnym charakterze. Jest energiczny, łatwo się poddaje emocjom i działa impulsywnie. Ceni sobie wolność i niezależność.

– Byk (21 kwietnia – 21 maja) to osoba spokojna, opanowana i cierpliwa. Jest urodzona liderka, potrafi też być dobra gospodyni domowa. Ceni materiałne wartości i stabilność.

– Bliźnięta (22 maja – 21 czerwca) to istoty pełne energii i życia. Są elokwentne, łatwo nawiązują kontakty ze społeczeństwem. Cechuje je wielozadaniowość i ciekawość świata.

– Rak (22 czerwca – 22 lipca) to wrażliwy i uczuciowy znak. Jest osobą pamiętliwą, potrafi też być bardzo czuła na potrzeby innych. Ceni sobie bezpieczeństwo i spokój.

– Lew (23 lipca – 23 sierpnia) to osoba pełna energii i wigoru. Jest śmiała, pewna siebie i bardzo ambicjonalna. Cechuje się także łatwością nawiązywania kontaktów z ludźmi.

– Panna (24 sierpnia – 23 września) to osoba praktyczna, rozważna i urodzona organizatorka. Jest cierpliwa i wytrwała, potrafi też być dobra gospodyni domowa. Ceni sobie sprawiedliwość i porządek.

– Waga (24 września – 23 października) to osoba łagodna, urodzona diplomatka. Jest łatwo nawiązuje kontakty ze społeczeństwem, jest także bardzo wrażliwa na potrzeby innych. Ceni sobie harmonię i równowagę.

– Skorpion (24 października – 22 listopada) to osoba pełna energii i wigoru. Jest śmiała, pewna siebie i bardzo ambitna. Cechuje się także łatwością nawiązywania kontaktów z ludźmi.

– Strzelec (23 listopada – 21 grudnia) to osoba pełna życia, energii i wigoru. Jest łatwo nawiązuje kontakty ze społeczeństwem, jest także bardzo wrażliwa na potrzeby innych. Ceni sobie wolność i niezależność.

Jakie są mity na temat znaków zodiaku?

Wśród wielu mitów na temat znaków zodiaku, jeden z najpopularniejszych dotyczy tego, że każdy z nas ma swój własny, unikalny horoskop. Niestety, nie jest to prawda. Znaki zodiaku są tylko wzorem lub symbolem, który można przypisać danej osobie. Zostały stworzone przez starożytnych i nie mają żadnego wpływu na nasze życie ani na nasze przyszłość. Inny popularny mit mówi o tym, że jeśli urodzisz się pod konkretnym znakiem zodiaku, to będziesz miał cechy charakterystyczne dla tego znaku. Na przykład, jeśli urodziłeś się pod znakiem Byka, to będziesz cierpliwy i uparty. Niestety, to także nieprawda. Znaki zodiaku nie mają żadnego wpływu na nasze cechy charakteru ani osobowość.

0 Comments

Leave a Comment