Co pomaga zajść w ciążę? Poradnik jak zwiększyć swoje szanse na sukces

Kiedy próbujesz zajść w ciążę, łatwo jest poczuć, że istnieje tak wiele czynników poza twoją kontrolą. Ale kiedy kopiesz trochę głębiej, istnieje w rzeczywistości całkiem sporo rzeczy, które mogą zwiększyć twoje szanse na zajście w ciążę. Zdobądź informacje i zwiększ swoje szanse na sukces. Powoływanie się na wpływ stresu na płodność nie jest nowością; od wieków wykazano, że stres ma wpływ na płodność zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Zarówno zbyt duży, jak i zbyt mały stres może uniemożliwić ci poczęcie. Stres wpływa na nasze ciało na każdym poziomie, od równowagi hormonalnej po zdolność do owulacji. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej szczegółów na temat tego, jak stres wpływa na płodność, co pomaga zajść w ciążę, gdy próbujesz począć, i kilka wskazówek, jak obniżyć swój stres, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie.

Czym jest stres i dlaczego wpływa na płodność?

Kiedy jesteśmy zestresowani, nasze ciała przechodzą w reakcję „ucieczka lub walka”. Kortyzol, hormon uwalniany w czasie stresu, zwiększa poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi i przepływ krwi do naszych mięśni. Wszystkie te reakcje pomagają nam szybko reagować, jeśli musimy uciec z niebezpiecznej sytuacji. Gdy poziom kortyzolu pozostaje podwyższony przez dłuższy czas, może to jednak prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym niepłodności. Stres może negatywnie wpływać na płodność zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może powodować zaburzenia równowagi hormonalnej, które wpływają na owulację, utrudniając zdolność pary do poczęcia. Według badań przeprowadzonych przez University of California San Francisco, naukowcy zauważyli, że przewlekły stres, nawet na stosunkowo niskim poziomie, może obniżyć liczbę jaj w jajnikach kobiety nawet o 50 procent. Kiedy jesteś zestresowana, twoje ciało produkuje hormon kortyzol, który może mieć negatywny wpływ na płodność.

Jak stres wpływa na płodność?

Stres może upośledzić owulację zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn poprzez zaburzenie osi podwzgórze-przysadka-jajnik (HPO) oraz podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA). Oś HPO jest łącznikiem między podwzgórzem a jajnikami. Wydziela ona hormon uwalniający gonadotropiny (GnRH), który stymuluje uwalnianie hormonów rozrodczych, w tym estrogenów i progesteronu. Stres może powodować nieprawidłowe funkcjonowanie osi HPO, co może prowadzić do niepłodności poprzez uniemożliwienie owulacji. Oś HPA łączy podwzgórze i nadnercza, które produkują kortyzol. Wywołana stresem hiperaktywacja osi HPA może prowadzić do nadmiernej produkcji kortyzolu, który z kolei hamuje oś HPO i upośledza płodność.

Sposoby na zmniejszenie stresu podczas starań o dziecko

– Medytuj – Medytacja to kolejny łatwy sposób na zmniejszenie stresu podczas próby poczęcia. Badanie wykazało, że medytowanie przez zaledwie pięć minut dziennie może mieć pozytywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne i fizyczne, w tym zwiększenie płodności.

– Joga – Joga to świetny sposób na zmniejszenie stresu, gdy próbujesz począć. Może poprawić twój ogólny stan zdrowia i pomóc w regulacji cyklu miesiączkowego.

– Ćwiczenia – Regularne ćwiczenia to świetny sposób na zmniejszenie stresu, gdy próbujesz począć. Nawet krótki, codzienny spacer może pomóc Ci zmniejszyć poziom stresu. Ponadto, regularne ćwiczenia mogą przyspieszyć owulację i cykl miesiączkowy.

– Sen – Uzyskanie wystarczającej ilości snu może pomóc zmniejszyć stres, gdy próbujesz począć. Sen jest ważny dla regulacji poziomu hormonów, w tym estrogenu i progesteronu, które są ważne dla poczęcia.

– Zmniejsz konflikt – Spróbuj zmniejszyć konflikt w swoim codziennym życiu, gdy próbujesz począć. Badania wykazały, że wysoki poziom stresu może upośledzać płodność.

Skup się na pozytywach!

Kiedy próbujesz zajść w ciążę, pomaga przesunąć swoją uwagę na pozytywy poczęcia. Wiele par skupia się na negatywach i potencjalnych przeszkodach w zajściu w ciążę, kiedy mogą faktycznie być w stanie począć naturalnie. Jeśli jesteś zestresowany, jesteś bardziej prawdopodobne, aby skupić się na negatywach i blokadach drogowych. Zamiast tego spróbuj skupić się bardziej na pozytywach i tym, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na sukces. – Dowiedz się wszystkiego, co możesz o poczęciu i niepłodności. Wiedza na ten temat może pomóc zmniejszyć stres i niepokój podczas próby poczęcia. – Prowadź dziennik. Dziennik może być pomocnym narzędziem podczas próby poczęcia. Może pomóc Ci śledzić owulację i cykl menstruacyjny, co może pomóc Ci określić, kiedy jesteś najbardziej płodna.

Zakończenie

Stres może być zdradliwą rzeczą, zwłaszcza gdy próbujesz począć. Z jednej strony, zbyt dużo stresu może spowodować zaburzenia równowagi hormonalnej, które mogą uniemożliwić ci zajście w ciążę. Z drugiej strony, zbyt mało stresu może mieć również negatywne konsekwencje, takie jak spowodowanie, że będziesz zbyt zrelaksowany i zbyt zrelaksowany, aby począć. Znalezienie właściwej równowagi może być zdradliwe. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym jest znalezienie sposobów na zarządzanie swoim stresem w ciągu każdego dnia. Możesz medytować lub uprawiać jogę, wyjść na spacer na zewnątrz, poddać się masażowi lub zrobić cokolwiek innego, co sprawi, że poczujesz się zrelaksowany i spokojny. Dla niektórych par zajście w ciążę może trwać dłużej niż dla innych. Chociaż zajście w ciążę może być stresującym procesem, ważne jest, aby utrzymać swój poziom stresu w ryzach.

0 Comments

Leave a Comment