Coraz większa liczba kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Chociaż przyczyny takiej decyzji w każdym przypadku są inne, ciąża po 35. roku życia zawsze jest postrzegana jako ciąża zwiększonego ryzyka i wymaga szczególnej opieki lekarskiej. Co więcej, w takiej sytuacji zaleca się wykonanie większej liczby badań, w tym także badań prenatalnych. Czy po 40. roku życia warto zdecydować się na test Harmony?
Ciąża po 40. roku życia – możliwe zagrożenia
Decydując się na ciążę po 40. roku życia, warto mieć świadomość możliwych zagrożeń. U dojrzałych kobiet znacznie wzrasta prawdopodobieństwo poronienia i ryzyko wystąpienia wad chromosomalnych. Co więcej, u płodu mogą pojawić się choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby nerek i zaburzenie funkcji układu wydalniczego. Późna ciąża może być trudna również dla matki – ryzyko pojawienia się powikłań ciążowych (np. wysokiego ciśnienia krwi lub cukrzycy) jest wówczas zdecydowanie większe.
Badania w późnej ciąży – na jakie warto się zdecydować?
Ciąża po 40. roku życia wymaga szczególnej opieki lekarskiej, rekomendowane jest także wykonanie większej liczby badań, w tym także – nowatorskich badań prenatalnych, takich jak test Harmony. W sytuacji, gdy matka ukończyła 35. rok życia, ginekolodzy zalecają wykonanie badań inwazyjnych, niemniej nie są one obowiązkowe.
Nieinwazyjne badania prenatalne – jakie warto wykonać po 40. roku życia?
Ze względu na ryzyko poronienia, jakie niesie za sobą wykonanie inwazyjnych badań prenatalnych, ciężarne po 40. roku życia mogą zdecydować się na rozszerzoną diagnostykę prenatalną, obejmującą:
– badanie ultrasonograficzne (USG). Standardowo wykonuje się je trzy razy w czasie trwania ciąży,
– USG genetyczne, wykonywane między 11 a 14 tygodniem ciąży. Badanie służy ocenie przezierności karkowej płodu, obecności ruchów dziecka, akcji serca i przepływu krwi. Dodatkowo lekarz ginekolog sprawdza wielkość kości nosowej, wymiary kości szczęki, kości czaszki i obecność narządów wewnętrznych. Ocenie podlegają również rozmiar i wygląd łożyska i ilość wód płodowych,
– USG, tzw. połówkowe, wykonywane między 18 a 22 tygodniem ciąży. Podczas tego badania lekarz ocenia wymiary dziecka, stopień dojrzałości łożyska wg Grannuma i pępowinę, może także wskazać płeć dziecka,
– test podwójny PAPP-A,
– test potrójny,
– test Harmony. Nieinwazyjny test prenatalny, oparty na analizie próbki krwi żylnej ciężarnej jako jeden z najlepiej przebadanych testów tego typu, jest szczególnie polecany matkom po 35. roku życia. Bezbolesny i bezpieczny, dostarcza dokładnych informacji o prawdopodobieństwie wystąpienia wad genetycznych i cechuje się wyraźnie mniejszą ilością wyników fałszywie dodatnich, niż tradycyjne badanie I trymestru.