Jak zapobiegać kleszczom u psów: co robić, gdy znajdziesz kleszcza

Kleszcze to małe pajęczaki, które mają tendencję do życia w wilgotnych, zalesionych lub trawiastych obszarach. Jeśli Twój pies spędza dużo czasu na zewnątrz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że może spotkać kleszcze. Te pełzające gąsienice stanowią kilka zagrożeń dla psów, zwłaszcza że przenoszą kilka chorób. Jeśli Twój pies zostanie ugryziony przez kleszcza, a Ty nie podejmiesz działań wystarczająco szybko, może rozwinąć się u niego nieprzyjemne skutki, takie jak choroba z Lyme lub gorączka plamista Gór Skalistych. Najlepszym sposobem zapobiegania kleszczom jest trzymanie psa z dala od miejsc, w których się one rozwijają. Jeśli nie możesz ich całkowicie uniknąć, oto kilka przydatnych wskazówek, jak zapobiegać kleszczom u psów i co robić, gdy Twój pupil zostanie przez nie ugryziony.

# Trzymaj swojego psa na smyczy

Jeśli zauważysz kleszcza na swoim psie, powinieneś go jak najszybciej usunąć. Kleszcze mogą przenosić kilka chorób, które mogą sprawić, że twój pies będzie bardzo chory, więc konieczne jest usunięcie ich od razu. Jeśli jednak Twój pies jest na smyczy, dotarcie do jego skóry może być trudne. Jeśli nie usuniesz kleszcza od razu, może on spowodować poważne problemy zdrowotne. Jeśli zabierasz swojego psa na tereny zalesione, gdzie kleszcze są powszechne, najlepiej trzymać go na krótkiej smyczy. Pozwoli Ci to odsunąć go od kleszczy, jeśli się do niego zbliżą. Ułatwi to również sprawdzenie go pod kątem kleszczy po powrocie do środka.

# Wiedz, gdzie żyją kleszcze

Kleszcze lubią żyć w wilgotnych, zadrzewionych lub trawiastych miejscach. Istnieje kilka rodzajów kleszczy, które mogą zarażać psy, w tym amerykański kleszcz psi, kleszcz syberyjski i kleszcz czarnonogi. Jeśli Twój pies lubi bawić się w takich miejscach, ważne jest, aby wykonać dokładną kontrolę kleszczy po powrocie do domu. Powinieneś sprawdzić miejsca, w których najczęściej występują kleszcze, w tym uszy, podbrzusze i tylne łapy. Jeśli znajdziesz kleszcza, usuń go jak najszybciej. Jeśli pozostawisz go na swoim psie, może on spowodować poważne problemy zdrowotne. Jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo usunąć kleszcza, zawsze możesz odwiedzić swojego weterynarza.

Zapobieganie kleszczom u psów: Używaj skutecznego środka odstraszającego kleszcze

Jeśli zabierasz swojego psa na wędrówki po terenach, gdzie kleszcze są powszechne, rozważ użycie skutecznego środka odstraszającego kleszcze. Niektóre z tych produktów zabijają kleszcze na skórze psa, podczas gdy inne je odstraszają. Jeśli wybierzesz produkt o właściwościach zarówno zabijających kleszcze, jak i odstraszających, upewnij się, że przeczytałeś instrukcje producenta i używasz go prawidłowo. Możesz również spróbować nosić długie spodnie i koszulki z długimi rękawami, gdy zabierasz swojego psa na wędrówki po obszarach, gdzie kleszcze są powszechne. Pomoże to utrzymać skórę zakrytą i utrudni kleszczom znalezienie miejsca do przyczepienia się do Twojego psa. Jeśli używasz długich spodni, upewnij się, że włożysz je do skarpet lub butów i pokryjesz nogi środkiem odstraszającym kleszcze.

Kleszcze można usunąć bezpiecznie i łatwo

Jeśli Twój pies wróci do domu z kleszczami, powinieneś je jak najszybciej usunąć. Jeśli pozostawisz je na swoim psie zbyt długo, mogą one spowodować poważne problemy zdrowotne. Jeśli usuniesz kleszcze w ciągu 36 godzin od ich przyczepienia, szansa, że Twój pies zachoruje jest bardzo mała. Aby usunąć kleszcza, użyj pary cienkich pęset. Upewnij się, że masz całego kleszcza, ponieważ pozostawienie jego części może spowodować infekcję. Aby zabić ślinę kleszcza, która może wywołać reakcję alergiczną u psów, posmaruj ciało kleszcza alkoholem lub oliwką dla dzieci.

Wnioski

Kleszcze są niebezpiecznymi pasożytami, a każdy pies, który ma z nimi kontakt, powinien być uważnie obserwowany pod kątem oznak choroby. Jeśli zauważysz kleszcza na swoim psie, usuń go jak najszybciej. Jeśli Twój pies bawił się na zewnątrz i wrócił do domu z kleszczami, usuń je, aby zapobiec chorobie.

1 Comment

fanlewandowskiego69 24 sierpnia 2022 at 11:48

Ja znam takiego psa co miał kleszcza a potem mu wyciagneli i juz nie miał

Leave a Comment